V posledních několika letech se na trhu objevil nový druh paliva. Jedná se o dřevěné brikety. Tyto brikety jsou vyráběny v různých tvarech a různými způsoby lisování pilin.
Brikety válcového tvaru se vyrábí jako nalámané tyčinky. Ty bývají nejkvalitnější, protože jsou lisovány pod velkým tlakem. Povrch těchto briket je hnědý, lesklý a potažený voskem. Dalším typem jsou tzv. pelety. Ty jsou drobné, peckovitého nebo tyčkového tvaru. V zahraniční jsou mnohem více využívané než-li u nás. U nás jsou nerozšířenějším typem světlé, lisované dřevěné brikety.
A jak jsou takové brikety vyráběny? Základem jsou suché piliny, které vznikají jako odpad v truhlářských provozech. Piliny se tvarují do stavu, který je velmi podobný pevným palivům. Zároveň ovšem dochází ke zvýšení jejich výhřevnosti. A to až o 20%. Dřevěné brikety se skládají z uhlíku, vodíku, dusíku a síry. Co se týká vlivu dřevěných briket na životní prostředí, jsou téměř neškodné. Dřevěné brikety je nutné skladovat v suchém prostředí. V případě, že jsou brikety uloženy v nepropustných fóliový obalech, je možné je skladovat i ve sklepě. V případě, že brikety navlhnou, dochází při jejich spalování k vytvoření nepříjemného kouře.
Brikety se velmi dobře spalují na rovinném prostoru se spodním odhoříváním. Při zapalování dbejte na to, aby brikety byly zapalovány dřevem či pevným podpalovačem. Při spalováním může dojít ke zvýšení oxidu uhelnatého. A to v okamžiku, kdy spalujete brikety na otevřeném ohni nebo při rychlém přechodu z vysokého výkonu na nízký. Plamen z briket by měl být svítivý a žlutý, v některých případech mírně namodralý. A to když dochází ke spalování plynů.